Festiwalowe Spotkania Podróżnicze

4 listopada 2016 – piątek

 • 17.30 – Festiwalowe Spotkania Podróżnicze (wstęp wolny) – sala nr 11, Chatka Żaka
  Jerzy Montusiewicz „W poszukiwaniu korony gór Rumunii”

  Rumunia to fascynujący kraj, w którym spotykamy przenikające się od stuleci narody, kultury i religie.Gdy zmierzamy w Karpaty i przemierzamy różne ich regiony natrafiamy nieustannie na ich dorobek materialny i duchowy. Jerzy Montusiewicz będzie opowiadał nie tylko o „Koronie Gór Rumunii”, którą zdobył na wiosnę 2014 r., ale również o tym co w Rumunii i Karpatach jest najciekawsze,zaskakujące i niepowtarzalne. Przedstawi nieznane i nieodwiedzane rejony rumuńskich Karpat, które przemierzał przez kilkadziesiąt lat.

  prof. Jerzy Montusiewicz Członek PTTK, Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich i Towarzystwa Karpackiego, Przewodnik Beskidzki. Uczestnik pierwszej polskiej wyprawy w Pireneje hiszpańskie w 1979 r. oraz pierwszego przejścia Łuku Karpat w 1980 r. Autor wielu artykułów poświęconych Karpatom drukowanych w Almanachu Karpackim „Płaj” oraz Pamiętnikach Towarzystwa Tatrzańskiego. W 2014 r. zakończył zdobywanie Turystycznej Korony Gór Rumunii (97 szczytów). Od czasów studenckich związany z Politechniką Lubelską, w 1980 r. zakładał Niezależne Zrzeszenie Studentów, specjalista w zakresie teorii i zastosowań optymalizacji wielokryterialnej oraz komputerowego wspomagania decyzji przy wektorowych wskaźnikach jakości, prof. nadzw. w Instytucie Informatyki.

 

5 listopada 2016 – sobota 

 • 16.00 - Festiwalowe Spotkania Podróżnicze (wstęp wolny) – sala nr 11, Chatka Żaka

 • Mateusz Janiszewski „Zdrowie w podróży” - warsztaty

 • Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty, które poprowadzi Mateusz Janiszewski - chirurg urazowy, pasjonat podróży, publicysta, autor książki " Dom nad rzeką Loes". Podczas tego spotkania będzie można zdobyć praktyczne umiejętności. Między innymi dowiecie się: jak zabezpieczyć się podczas wyjazdów przed chorobami, czy i jak się szczepić, w jaki sposób przygotować apteczkę, jak postępować przy urazach, chorobie wysokościowej, wyziębieniu czy przegrzaniu organizmu. Jakie niebezpieczeństwa grożą naszemu zdrowiu w podróży i jak się przed nimi skutecznie uchronić.
 • Jakub Czajkowski „Mongolia - podróże w kraju Czyngis-Chana”

  Mongolia – to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii. Jej najcenniejszym skarbem jest przyroda. Nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-Chana, a Mongołowie bardzo chętnie witają gości i często zapraszają do swoich jurt. To jeden z nielicznych narodów niezmienionych jeszcze współczesnością.

  Podczas spotkania będziemy mieli okazję podróżować przez zielone, ciągnące się po horyzont stepy. Po drodze odwiedzimy jurty nomadów i przyjrzymy się tradycyjnemu sposobowi życia pasterzy. Dotrzemy też nad jedno z najpiękniejszych jezior świata – Chubsuguł, aby z końskich grzbietów podziwiać malownicze krajobrazy górskiego jeziora. Wśród śpiewających wydm i płonących klifów Pustyni Gobi poszukamy szkieletów dinozaurów. W trakcie podróży zatrzymamy się w wielu buddyjskich klasztorach i zupełnie przypadkiem trafimy na narodowe mongolskie święto - Naadam.

   

  jakub czajkowskiJakub Czajkowski Geograf z wykształcenia, podróżnik z zawodu. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi. Kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem, najlepiej na dystansie 100 km, z mapą i kompasem w dłoni. www.jakubczajkowski.com www.facebook.com/jakubczajkowskicom Zapraszamy na naszą
stronę FB
facebook.com/bakcynalia